Сучасний алгоритм ведення пацієнта з переломом ключиці
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Перелом ключиці є одним із найпоширеніших травм плечового поясу, який потребує вчасної діагностики. Великий ризик отримати перелом ключиці пов’язаний насамперед з тим, що ключиця – це єдина жорстка сполучна частина між цілісним скелетом і окремою верхньою кінцівкою. Ключиця – невелика кісточка, що схожа на старовинний S-подібний зігнутий ключ, від цього і назва.
Перелом ключиці може бути як відкритий, так і закритий, зі зміщенням і без зміщення. Найбільш ускладненим вважається пошкодження зі зміщенням. Крім того, перелом може ускладнюватися через наявність дрібних уламків кісток, які можуть потрапити у м’які тканини, в суглоб і пошкодити легеню. Все залежить від того, в якому саме місці стався удар.
Наявність перелому можна визначити і самостійно, знаючи симптоми цієї травми. Проте рекомендується йти на прийом до травматолога або ортопеда-травматолога. Саме цей фахівець може призначити правильне лікування.
Метою статті було надати матеріали для дистанційного навчання лікарів з питань сучасних методів діагностики і лікування переломів ключиці.
Матеріали та методи. Лікування перелому ключиці полягає в тому, щоб зафіксувати кістку в правильному положенні на деякий час для якісного зрощування. Також для якісного лікування проводять іммобілізацію. На підставі аналізу сучасних рекомендацій автори надали інформацію щодо сучасних підходів до консервативного та хірургічного лікування переломів ключиці.
Результати. Надано матеріал для дистанційного самостійного навчання з діагностики, лікування і реабілітації пацієнтів із переломами ключиці, визначено показання до проведення хірургічного лікування, методи такого лікування; наведено алгоритм ведення пацієнта із переломом ключиці для визначення оптимальної тактики лікування та представлено заходи реабілітації.
Заключення. Переломи ключиці є актуальною проблемою. Сімейні лікарі повинні володіти методами діагностики та знати сучасні методи лікування пацієнтів. Ускладнення після перелому ключиці зустрічаються вкрай рідко, проте серйозність можливих наслідків визначається ступенем тяжкості ураження та грамотністю лікування.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторське право, а також надають журналу право першого опублікування оригінальних наукових статей на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, що дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства твору та першої публікації в цьому журналі.
Посилання
Golka GG, BuR’ianov OA, Klimovitskii VG, red. Travmatolohiia ta ortopediia. Vinnytsia: Nova Knyha. 2014. 415 p.
Karalin AN, Volkov AZ Byomekhanyka plechevoho poiasa y plechevoho sustava. Zdravookhranenye Chuvashyy. 2013;4:21-5.
Miuller ME, Allgover M, Shnaider R, Villinegger ХХ. Rukovodstvo po vnutrennemu osteosyntezu. Moskva: Ad Marginem. 1996. 750 p.
Bauehr R, Kershbaumer F, Poizel Z. Operativnyie dostupy v travmatologii i ortopedii. Moskva: Panfylova; 2015. 393 p.
Sergeev SV, Zagorodnii NV, Abdulkhabirov MA, Grishanin OB, Karpovich NI, Papoian VS. Sovremennyie metody osteosinteza kostey pri ostroy travme oporno-dvigatelnogo apparata. Uchebnoe posobye. M.: RUDN; 2008. 222 p.