Вивчення ефективності та безпеки екстракту кореня імбиру у лікуванні хворих з болем у нижній частині спини
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Мета дослідження: вивчення ефективності та безпеки лікування фітопрепаратом стандартизованого екстракту кореня імбиру у хворих з болем у нижній частині спини (БНС), його впливу на динаміку показників запального процесу, печінкових, ниркових маркерів, пуринового, вуглеводного, ліпідного обмінів.
Матеріали та методи. У дослідженні взяли участь 35 хворих (28 жінок і 7 чоловіків) віком від 30 до 80 років з первинним синдромом БНС. Для лікування використано фітопрепарат стандартизованого екстракту кореня імбиру у дозі 300 мг 2 рази на добу протягом 2 міс. Ефективність препарату оцінено за допомогою опитувальників ВАШ, Освестрі, Роланда-Морріса, Мак-Гілла. Був проведений аналіз впливу препарату на рівні цитокінів (IL-1β, IGF-1, NO), СРБ, ШОЕ, на показники обміну речовин (ліпідний, вуглеводневий, печінкові маркери, рівень сечової кислоти).
Результати. Наприкінці дослідження (через 2 міс лікування) показники ВАШ статистично достовірно зменшились з 55,71±2,98 мм до 23,17±2,38 мм, Освестрі – з 16,66±1,09 бала до 8,69±1,06 бала, Мак-Гілла – з 8,49±0,73 бала до 3,09±0,4 бала, Роланда-Морріса – з 5,37±0,54 бала до 2,22±0,33 бала. Було відзначено статистично достовірне зниження показників СРБ, ШОЕ, прозапальних цитокінів (IL-1β), вільних радикалів (NO), а також холестерину та глюкози. У ході дослідження не зафіксовано динаміки таких лабораторних показників, як білірубін, АЛТ, АСТ, креатинін та сечова кислота.
Заключення. Встановлено, що стандартизований екстракт кореня імбиру є ефективним та безпечним препаратом для лікування хворих з БНС. На фоні лікування у пацієнтів на 58% зменшилась інтенсивність болю, на 48% підвищилась якість життя, на 59% покращився психоемоційний стан, на 58% – життєдіяльність. Було виявлено протизапальний ефект екстракту кореня імбиру за рахунок зниження показників СРБ та ШОЕ, а також прозапального цитокіну IL-1β, NO.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторське право, а також надають журналу право першого опублікування оригінальних наукових статей на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, що дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства твору та першої публікації в цьому журналі.
Посилання
Шуба Н.М., Воронова Т.Д., Карташова Ж.В. Оценка эффективности оригинального глюкозамина сульфата и декскетопрофена в лечении пациентов с первичным синдромом боли в нижней части спины. – К.: Здоров’я України № 17, 2006.
Шуба Н.М. Біль в нижній частині спини – важлива проблема для лікаря загальної практики // Сімейна медицина. – 2007. – № 1. – С. 11-16.
Мазуров В.И., Беляева І.Б. Боль в нижней части спины // Новые Санкт-Петербургские врачебные ведомости. – 2003. – №4. – С. 29-36.
Мазуров В.И., Беляева И.Б. Применение Структума в комплексном лечении болей в нижней части спины / Структум. Новые возможности в лечении остеоартроза и остеохондроза. – М., 2004. – 24 с.
Kuijpers T, van Middelkoop M, Rubinstein SM, Ostelo R, Verhagen A, Koes BW, et al. A systematic review on the effectiveness of pharmacological interventions for chronic non-specific low-back pain. Eur Spine J., 2011;20:40-50.
Якименко Е.А., Закатова Л.В., Кравчук О.Е. Изучение эффективности и безопасности применения Зинаксина в комплексной терапии больных остеоартрозом // Український терапевтичний журнал. – 2005. – № 1. – С. 64-67.
Altman R. et al. Effect of a Ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis // Arthrritis Rheum. – 2001. – Vol. 44, № 11. – P. 2531-2538.
Борткевич О.П., Поскрипко Ю.А., Тимошенко О.Ю. Зинаксин с позиции доказательной медицины // Український ревматологічний журнал. – 2007. – № 4.