Досвід застосування етилметилгідроксипіридину у лікуванні інфаркту міокарда: антиішемічний, антидепресантний, анксіолітичний ефекти
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Мета дослідження: оцінити ефективність, безпеку та переносимість застосування етилметилгідроксипіридину сукцинату (Мексиприм, «Стада Арцнаймиттель АГ», Німеччина) у хворих з інфарктом міокарда на госпітальному і амбулаторному етапах надання медичної допомоги.
Материали та методи. У дослідження увійшли 59 хворих з ішемічною хворобою серця, гострим коронарним синдромом із елевацією сегмента ST у першу добу госпіталізації, гіпертонічною хворобою ІІІ стадії, 2 ступеня, серцевої нестачі І–ІІА. Усі пацієнти отримували базову терапію згідно рекомендацій ESH/ESC. Додатково до базової терапії 39 хворим призначали Мексиприм внутрішньовенно крапельно у дозі 200 мг 1 раз на добу протягом 10 днів, а потім по 125 мг 3 рази на добу per os протягом 60 днів. Группу контролю склали 20 хворих, які отримували лише базову терапію. Дизайн дослідження включав: ХМЕКГ з оцінкою динаміки змін сегмента ST, порушень і варіабельності серцевого ритму, дослідження за шкалою Бека, шкалою Гамільтона для оцінки тривоги (HARS) і депресії (HDRS), загальний аналіз крові і сечі, біохімічний аналіз крові. Оцінку терапевтичної переносимості препарату проводили до початку терапії і через 60 днів після лікування. Дослідження за шкалою САН, оцінку когнітивних порушень за шкалою MMSE проводили на 60-й день лікування. Критеріями ефективності були: зменшення на 50% порушень серцевого ритму, зменшення ішемії, зниження на 50% і більше від вихідних середніх балів за шкалами HARS, HDRS, анкета динаміки психічного стану і менше 9 балів за шкалою депресій, зменшення показників за шкалою САН.
Результати. Під час оцінювання балів за шкалою депресії при лікуванні Мексипримом була виявлена редукція показників на 62% від початкового рівня. За анкетою динаміки психічного стану пацієнти визначали поліпшення самопочуття, тобто зниження балів на 45%. За шкалою Гамільтона для оцінки тривоги (HARS), зокрема, тривоги у сфері психіки було виявлено зниження загального бала на 65%, соматичної тривоги – на 35,5%, сумарно – на 50%. У групі хворих, які отримували додатково Мексиприм внутрішньовенно протягом 10 днів, достовірно зменшилася кількість одиночних і групових суправентрикулярних екстрасистол (СВЕ), а також одиночних і групових шлункових екстрасистол (ШЕ) не тільки порівняно з цими показниками до лікування, але і в порівнянні з групою контролю. У пацієнтів, які отримували Мексиприм, були відсутні ознаки резидуальної ішемії, а в групі контролю статистично достовірно зберігалася депресія сегмента ST. Варіабельність серцевого ритму достовірно не змінювалася в групі контролю, але збільшилася у хворих, які отримували Мексиприм внутрішньовенно крапельно протягом 10 днів.
Заключення. Застосування препарату Мексиприм у хворих з інфарктом міокарда зменшує депресію сегмента ST, знижує кількість шлуночкових і надшлуночкових порушень ритму, покращує показники варіабельності серцевого ритму, а також стан тривоги і депресії.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторське право, а також надають журналу право першого опублікування оригінальних наукових статей на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, що дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства твору та першої публікації в цьому журналі.
Посилання
Pajak A., Jankowski P., Kotseva K. Depression, anxiety, and risk factor control in patients after hospitalization for coronary heart disease: the EUROASPIRE III Study // European Journal of Preventive Cardiology April. – 2013. – Vol. 20. – № 2331-340.
Time Trends in Lifestyle, Risk Factor Control, and Use of Evidence-Based Medications in Patients With Coronary Heart Disease in Europe: Results From 3 EUROASPIRE Surveys, 1999-2013. Kotseva K, De Bacquer D, Jennings C, Gyberg V, De Backer G, Rydйn L, Amouyel P, Bruthans J, Cifkova R, Deckers JW, De Sutter J, Fraz Z, Graham I, Keber I, Lehto S, Moore D, Pajak A, Wood D; EUROASPIRE Investigators. – Glob Heart. 2016 Mar 16.
Коваленко В.М., Долженко М.М., Несукаи О.Г., Нудченко О.О., Лурьє С.З. на чолі групи дослідників. Поширеність тривожно-депресивних розладів та їх вплив на серцево-судинні фактори ризику за даними дослідження EUROASPIRE IV – Первинна ланка медичної допомоги // Укр. кард. журнал. – 2015. – С. 11-15.
Долженко М.М., Нудченко О.О., Лурьє С.З., Шершнева О.В., Сорока І.М., Д’яченко Я.С., Кравченко Г.В.. Вплив наявності тривожно-депресивних розладів на модифікацію способу життя за даними дослідження EUROASPIRE IV – Первинна ланка медичної допомоги // Укр. кард. журнал. – 2015. – Дод. 1. – С. 199.
Мексидол: применение препарата при остром нарушении мозгового кровообращения. – М.: Фармсофт, 2000. – 13 с.
WORLD MEDICAL ASSOCIATION DECLARATION OF HELSINKI. Ethical Principles for Medical Research Involving Human Subjects. WMA, 2004 (ХЕЛЬСИНСКАЯ ДЕКЛАРАЦИЯ ВСЕМИРНОЙ МЕДИЦИНСКОЙ АССОЦИАЦИИ. Этические принципы для медицинских исследований с привлечением человека в качестве субъекта).