Соціальні та медичні аспекти проблеми асоціації ВІЛ та герпесвірусної інфекції у вагітних
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Мета дослідження: оцінити соціальні та медичні аспекти проблеми асоціації ВІЛ та герпесвірусної інфекції (ГВІ) у вагітних.
Матеріали та методи. Проведений клініко-статистичний аналіз 1177 індивідуальних карт вагітних з ВІЛ за 5 років. Контрольну групу склали 200 вагітних з фізіологічним перебігом вагітності.
Результати. Аналіз індивідуальних карт вагітних з ВІЛ виявив недостатній рівень обстежень на TORCH-інфекцію (74,7%). Частота ГВІ серед ВІЛ-інфікованих склала 42,3%. Найчастіше лабораторно виявлено ВПГ1/2 – 41,9%, ЦМВ – 22,4% та змішана інфекція (одночасно ВПГ1/2 та ЦМВ) – 28,1%, інші типи ГВІ зустрічались досить рідко. У 8,5% вагітних виявлено первинне інфікування герпесвірусами, у 27,2% – реактивація інфекції. ВІЛ-інфекція досить часто асоціювалась з іншими інфекціями: гепатит, грибкові інфекції, токсоплазмоз, папіломавірусні інфекції, респіраторні інфекції, інфекції сечостатевої системи. Встановлений низький соціальний статус ВІЛ-інфікованих жінок з ГВІ, наявність шкідливих звичок, висока частота сполучених інфекцій та низька комплаєнтність до лікування, що є додатковими факторами перинатального ризику. Дані анамнезу свідчать про високу частоту артифіційних та мимовільних абортів і завмерлих вагітностей у жінок з ВІЛ-інфекцією та ГВІ. Перехід шляху ВІЛ-інфікування з парентерального на статевий підсилює роль герпесвірусної інфекції як кофактора переходу ВІЛ у СНІД та розвитку перинатальних ускладнень. Перебіг вагітності обтяжений у 84,3% жінок: висока частота плацентарної недостатності (41,3%), загроза переривання вагітності та загроза передчасних пологів, дистрес плода. Материнська смертність за 5 років була у 2 випадках (0,1‰), в обох жінок була ГВІ, перинатальна – у 12 випадках, 8 (21,5‰) з них – у жінок з ГВІ. 12,1% дітей народились у стані тяжкої асфіксії, з гіпотрофією – 31,3%, у 3,8% дітей у кінці 1-ї доби діагностовано внутрішньоутробну пневмонію.
Заключення. Встановлено високу частоту коінфекції ВІЛ та герпесвірусів, приєднання інших інфекцій та супутньої патології у таких жінок, їхню низьку соціальну адаптацію та схильність до лікування, негативний вплив герпесвірусної інфекції на перебіг ВІЛ-інфекції, стан жінки, перебіг вагітності, стан плода і новонародженого, що потребує індивідуального підходу до ведення таких жінок з урахуванням встановлених медико-соціальних аспектів проблеми.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторське право, а також надають журналу право першого опублікування оригінальних наукових статей на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, що дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства твору та першої публікації в цьому журналі.
Посилання
До питання про герпетичну інфекцію як актуальну проблему сьогодення / В.П. Борак, Л.Б. Романюк, В.Т. Борак, Н.Я. Кравець // Актуальна інфектологія. – 2016. – № 2 (11). – С. 53-58.
Исаков В.А., Архипова Е.И., Исаков Д.В. Герпесвирусные инфекции человека. СПб: СпецЛит, 2013. – С. 51-198.
Спектр и частота оппортунистических заболеваний у больных ВИЧ-инфекцией / Голохвастова Е., Царенко С., Литвинова Н. и др. // Врач, 2012. – № 6. – С. 26-30.
ВИЧ-инфекция, вторичные и сопутствующие заболевания / Под ред. Н.А. Белякова, В.В. Рассохина, Е.В. Степановой. Тематический архив. – СПб: Балтийский медицинский образовательный центр, 2014. – 368 с.
Кузьмин В.Н. Современный взгляд на клиническое течение, диагностику и терапию генитального герпеса у женщин / В.Н. Кузьмин // Consilium Medicum. – 2014. – № 6. – С. 55-60.
Васильев В.В. Врожденные инфекции в практике семейного врача / Российский семейный врач. – 2013; Т. 17 (1): 16-27.
Савченко Т.Н., Агаева М.И., Дергачева И.А. Особенности иммунопатогенеза герпесвирусных инфекций во время беременности (обзор литературы) // Вестник РГМУ. 2014. – № 4. – С. 18-21.
Попова А.Ф., Пастушенков В.Л. Клинические и лабораторные аспекты герпетической инфекции у пациенток с невынашиванием беременности // Журнал акуш. и жен. болезн. – 2010. – № 6. – С. 58-68.