Досвід роботи фахівців первинної медичної допомоги в умовах пандемії COVID-19
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Важливу роль у боротьбі з COVID-19 в Україні відіграє первинна ланка медицини.
Мета дослідження: аналіз діяльності центрів первинної медико-санітарної допомоги в умовах пандемії коронавірусної інфекції.
Матеріали та методи. Проведено аналіз роботи КНП «Центр первинної медико- санітарної допомоги Ямницької сільської ради» з березня 2020 року до лютого 2021 року.
Результати. З березня 2020 року активно впроваджені методи діагностики коронавірусної хвороби: ПЛР-тести, експрес-тести для виявлення COVID-антигену та виявлення антитіл до коронавірусу. Інформація про кількість ПЛР(+) хворих, кількість підозр, кількість пацієнтів, які одужали/померли, висвітлюється в інтернет-ресурсах громади. Значне зростання кількості нових випадків захворюваності на коронавірусну хворобу в Ямницькій ОТГ відзначався у жовтні-листопаді 2020 року та в лютому 2021 року. Від початку пандемії до березня 2021 від COVID-19 померло 8 жителів громади.
Лікування пацієнтів із легкою та середньо-тяжкою формами коронавірусної хвороби проводиться амбулаторно. Для таких потреб за кошти місцевого бюджету закуплено 5 концентраторів кисню для кисневої підтримки хворих у денних стаціонарах амбулаторій та ФАПів. Актуальним це стало в умовах різкого обмеження ліжко-місць у стаціонарах області.
За кошти державної субвенції цільового призначення було придбано два набори телемедичного обладнання IDIS2GO. Телемедичні консультації щодо тактики ведення хворих на коронавірусну хворобу та пневмонії проводяться з пульмонологами кафедри терапії і сімейної медицини післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету. Це дає змогу обмежити контакти, економити час пацієнта і лікаря, зберегти якість та швидкість надання медичної допомоги.
Заключення. Пандемія COVID-19 значно змінила звичний режим роботи лікарів первинки. Збільшилося навантаження, ризики інфікування, однак не зупинилася система реформування, збагатився досвід, розширилися можливості надання допомоги та впровадження інформаційних технологій.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторське право, а також надають журналу право першого опублікування оригінальних наукових статей на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, що дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства твору та першої публікації в цьому журналі.
Посилання
WHO of Ukraine. Decree №3094 of 31.12.2020 Protocol. Provision of medical care for the treatment of coronavirus disease COVID-19. Available from: https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2021/01/2020_762_protokol_covid19.pdf.
WHO of Ukraine. Clinical management of patients with COVID-19. Live clinical guidelines. Available from: https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2021/03/2021_03_kn_covid-19.pdf
WHO of Ukraine. Decree №10 від 07.01.2021. About the statement of Changes to Standards of medical care Coronavirus disease (COVID-19). Available from: https://moz.gov.ua/article/ministry-mandates/nakaz-moz-ukrainivid-07012021-10-pro-zatverdzhennjazmin-do-standartiv-medichnoi-dopomogi-koronavirusna-hvoroba-covid-19
Telemist Treatment of patients with COVID-19. Practical experience of doctors of basic hospitals. 2020. Ukrainian medical journal. 6:140;1:5-9.
WHO of Ukraine. Clinical management of COVID-19. Available from: http://www.who.int/publications/iten/clinical-management-of-covid-19
Wu C, Chen X, Cai Y et al. Risk Factors Associated With Acute Respiratory Distress Syndrome and Death in Patients With Coronavirus Disease 2019 Pneumonia in Wuhan, China. JAMA Intern. Med. 2020:180;7:934-43.