Особливості перебігу та лікування остеоартрозу у хворих на остеопороз та ожиріння
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Мета дослідження: вивчити особливості перебігу і клінічні прояви суглобового синдрому, підвищити ефективність лікування остеоартрозу (ОА) у хворих на остеопороз та ожиріння.
Матеріали та методи. У дослідження було включено 134 хворих (88 жінок і 46 чоловіків), вік яких коливався від 30 до 80 років. Залежно від індексу маси тіла пацієнтів було розподілено на дві групи: з ожирінням та нормальною масою тіла. Особливості перебігу та ефективність лікування було оцінено за допомогою опитувальників ВАШ, WOMAC, Лекена. Також досліджували рівні неспецифічних показників запалення (ШОЕ та СРБ), цитокінів (IL-1, IGF-1, NO), рівень сечової кислоти та мінеральної щільності кісткової тканини. Для статистичного оброблення даних застосовували SPSS Statistics.
Результати. У ході дослідження було виявлено статистично значущу різницю показників опитувальників ВАШ, WOMAC та Лекена, рівнів імунологічних (IL-1, IGF-1, NO) та неспецифічних (ШОЕ, СРБ) показників запалення між двома групами пацієнтів. Хворі на остеопороз та ожиріння мали найгірші показники опитувальників та показників запалення, порівнюючи з пацієнтами з нормальною мінеральною щільністю кісткової тканини (МЩКТ) та остеопенією. За даними опитувальників, у пацієнтів з ожирінням динаміка лікування була значущо гірша імунологічних та неспецифічних показників запалення.
Заключення. Пацієнти з ОА та ожирінням порівняно з особами з нормальною масою тіла мали більш тяжке ураження суглобів, інтенсивніший біль, скутість та знижену функціональну активність, а також більш інтенсивно виражений запальний процес. У пацієнтів з остеопорозом та ожирінням спостерігався найважчий перебіг захворювання порівняно з нормальною МЩКТ та остеопенією. Динаміка лікування SYSADOA погіршується у пацієнтів на остеоартроз та ожиріння: менш інтенсивне зниження скутості в колінних суглобах, болю та гірша функціональна активність, а також менш ефективний протизапальний ефект.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторське право, а також надають журналу право першого опублікування оригінальних наукових статей на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, що дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства твору та першої публікації в цьому журналі.
Посилання
Haslam D.W. Obesity. Lancet 2005;366:1197–209.
Шишкова В.Н. Ожирение и остеопороз. Остеопороз и остеопатии. 2011;14(1):21–26. https://doi.org/10.14341/osteo2011121-26
Соловьева И.В., Стребкова Е.А., Алексеева Л.И., Мкртумян А.М. Влияние снижения массы тела на клинические проявления остеоартроза коленных суставов // Остеопороз и остеопатии. – 2017. – Т. 20. – № 4. – С. 11–18. doi: https://doi.org/10.14341/osteo6790
Rani M.P., Krishna M.S., Padmakumari K.P. et al. Zingiber officinale extractexhibits antidiabetic potential via modulating glucose uptake, protein glycation and inhibiting adipocyte differentiation: Anin vitro study. J. Sci. Food Agric., 2012. Vol. 92. P. 1948–1955.