Особливості захворюваності на артеріальну гіпертензію та міжвізитна варіативність артеріального тиску у мешканців Хмельницької області

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Т. І. Німцович

Анотація

Мета дослідження: визначення і порівняльний аналіз показників поширеності артеріальної гіпертензії (АГ) серед мешканців сільської та міської місцевостей Хмельницької області та встановлення частки пацієнтів із високою міжвізитною варіативністю артеріального тиску (МВАТ) серед сільських мешканців.

Матеріали та методи. Аналіз показників захворюваності на АГ та її основні ускладнення (інфаркт міокарда та гостре порушення мозкового кровообігу) у мешканців сільської місцевості та міст Хмельницької області проводили на підставі даних офіційної статистичної звітності (форма 12) у динаміці протягом 2016–2018 рр. Міжвізитну варіативність АТ у хворих на АГ вивчали шляхом обстеження пацієнтів, які мешкають у сільській місцевості за принципом випадкової вибірки. Обстежено 160 чоловіків, хворих на неускладнену АГ. Пацієнтам вимірювали систолічний артеріальний тиск (САТ), діастолічний артеріальний тиск (ДАТ) і пульсовий артеріальний тиск (ПАТ) під час кожного візиту до лікаря. Показники МВАТ розраховували за величиною стандартного відхилення (SD) від відповідних вимірювань офісного АТ протягом 4 візитів до лікаря. Також розраховували коефіцієнтні варіації (КВ) АТ – відношення SD до середнього значення АТ.

Результати. Встановлено, що рівень загальної захворюваності на АГ мешканців Хмельницької області залишається високим (39 352,5 на 100 тис. населення), що супроводжується більшою частотою інсультів порівняно із середніми даними захворюваності на інсульт в Україні. Серед мешканців сільських районів поширеність АГ перевищує таку серед міського населення, відзначено значні коливання рівнів захворюваності між окремими сільськими районами області. Високу МВАТ виявлено в 51,25% випадків серед хворих на АГ чоловіків, які мешкають у сільській місцевості. Висока МВАТ у даній когорті переважно обумовлена значними коливаннями САТ (50,62%), високу МВ Д АТ спостерігали лише в 12,5% випадків. У хворих на АГ з високою МВАТ частіше виявляли гіперліпідемію та ураження органів-мішеней (серця, нирок) порівняно з хворими на АГ з низькою варіативністю АТ.

Заключення. Серед мешканців Хмельницької області виявлено високу поширеність АГ, причому рівень ураженості сільського населення вищий, ніж міського. Наслідком високої захворюваності на АГ є високі показники захворюваності на інсульт із негативною динамікою протягом останніх років. Однією з причин негативної динаміки може бути висока питома вага пацієнтів з АГ (понад 50%) з високою міжвізитною варіативністю АТ.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Німцович, Т. І. (2019). Особливості захворюваності на артеріальну гіпертензію та міжвізитна варіативність артеріального тиску у мешканців Хмельницької області. Сімейна Медицина, (5-6), 91–95. https://doi.org/10.30841/2307-5112.5-6.2019.194151
Номер
Розділ
Кардіологія
Біографія автора

Т. І. Німцович, КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» Хмельницької обласної ради, Державна наукова установа «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами

Німцович Тетяна Іванівна

Посилання

Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при артеріальній гіпертензії: наказ МОЗ України від 24.05.2012 № 384. – Режим доступу: http://old.moz.gov.ua/ua/portal/dn_20120524_384.html.

Дяченко Л.О. та ін.; за ред. Коваленка В.М., Корнацького В.М. Актуальні проблеми здоров’я та мінімізація їх в умовах збройного конфлікту в Україні // Посіб. – К., 2018. – С. 214.

Степурко Т.Г. та ін. Результати загальнонаціонального дослідження // Індекс здоров’я. Україна. – 2018.

Горбась І.М., Смирнова І.П., Вакалюк І.П. та ін. Епідеміологічна ситуація щодо артеріальної гіпертензії у сільській популяції України // Ліки України. – 2013. – № 7. – С. 88–91.

Дорогой А.П. та ін.; за ред. Коваленка В.М., Корнацького В.М. Стрес і хвороби системи кровообігу: посіб. – К.: СПД ФО «Коломіцин В.Ю». – 2015. – С. 354.

Кравченко А.М., Пасько В.С. Інфаркт міокарда: проблемні питання діагностики та лікування // Кардиология: от науки к практике. – 2015. – Т. 17, № 4. – С. 69–78.

Дячук Д.Д., Коломоєць М.Ю., Кравченко А.М. Стратегії лікування гострого інфаркту міокарда у реальній клінічні практиці: результати семирічного одноцентрового відомчого реєстру в Україні // Клінічна та профілактична медицина. – 2017. – № 2. – ел. видання.

Stevens SL, Wood S, Koshiaris C, et al. Blood pressure variability and cardiovascular disease: systematic review and metaanalysis. BMJ. – 2016. – № 354. – Р. 4098.

Rothwell P.M, Howard S.C, Dolan E. Prognostic significance of visit-to-visit variability, maximum systolic blood pressure, and episodic hypertension // Lancet. – 2010. – № 375. – Р. 895–905.