Визначення факторів настання кардіоваскулярної смерті у віці до 80 років в осіб похилого віку з ішемічною хворобою серця

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

В. Ю. Жарінова
Г. П. Войнаровська
І. С. Шаповаленко
Л. О. Бодрецька
Ж. С. Бутинець
В. О. Табакович-Вацеба
В. О. Кузнєцова

Анотація

Мета дослідження: виявлення та аналіз факторів, які скорочують життя пацієнтів з ішемічною хворобою серця (ІХС).

Матеріали та методи. Було проведено ретроспективне оцінювання історій хвороб 196 пацієнтів з ІХС, які проходили стаціонарне лікування у кардіологічному відділенні ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМНУ» за період 1997–2017 рр. та досягли кінцевої точки. Усі обстежені були вперше госпіталізовані в стаціонар та в подальшому спостерігались з основним діагнозом ІХС: стабільна стенокардія напруження I–III ФК. Діагноз основного захворювання встановлювали на підставі загальноклінічних обстежень та спеціальних інструментальних і лабораторних методів відповідно до поточних рекомендацій з діагностики ІХС на етапі обстеження хворих. Спостереження за пацієнтами тривало від 5 до 20 років. В якості кінцевої точки було взято кардіоваскулярну смерть.

Результати. Хворі на ІХС, які не дожили до 80-річного віку, мали високу частоту основних факторів кардіоваскулярного ризику – КВР (у 100% – артеріальна гіпертензія, у 17% – цукровий діабет, у 42,2% – куріння, у 80% – гіперхолестеринемія), ніж хворі, які досягли 80-річного віку. Хворі обстежених груп вірогідно відрізнялися за рівнем судинорухової функції ендотелію, про що свідчить ПМ на піку реактивної гіперемії у пацієнтів 1-ї групи (5,05±0,8 мл/хв*100) та у хворих 2-ї групи 7,7±0,98 мл/хв*100 (p<0,05) відповідно. Це свідчить про виражену ендотеліальну дисфункцію у пацієнтів 1-ї групи. Також у хворих 1-ї групи рівень спонтанної агрегації становив 7,35±1,11%, у пацієнтів 2-ї групи – 4,7±0,3% (p<0,05), АДФ індукованої агрегації тромбоцитів була вища у 1-й групі (49,82±7,1%), ніж у 2-й групі (30,9±6,1%), p<0,05. Це свідчить про підвищення ризику наявності передумов до активації тромбоутворення і дестабілізації перебігу ІХС. Згідно з побудовою рівняння логістичної регресії вагомий вплив на тривалість життя пацієнтів, які не дожили до 80 років, мали рівень глюкози, ПМмак, ФВ, спонтанна агрегація. Для осіб, які дожили до 80 років і старше, показники ризику КВФ достовірно не асоціювалися з тривалістю життя. Пороговий рівень кривих Каплан-Мейєра, що мають прогностичне значення на тривалість життя у пацієнтів які не дожили до 80 років: глюкоза – 7,3 ммоль/л і вище, ПМ мак.пр.од. до 4,5 мл/хв*100, спонтанна агрегація – 6,5% і вище, ФВЛШ – до 38,5%.

Заключення. Вивчення поширеності факторів КВР у різних групах засвідчило, що пацієнти 1-ї групи мали високу частоту основних факторів КВР. При цьому для 1-ї групи вагомий вплив на тривалість життя має рівень глюкози, ПМмак, ФВ, спонтанна агрегація. Для осіб, які дожили до 80 років і старше, показники ризику КВФ достовірно не асоціювалися з тривалістю життя.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Жарінова, В. Ю., Войнаровська, Г. П., Шаповаленко, І. С., Бодрецька, Л. О., Бутинець, Ж. С., Табакович-Вацеба, В. О., & Кузнєцова, В. О. (2019). Визначення факторів настання кардіоваскулярної смерті у віці до 80 років в осіб похилого віку з ішемічною хворобою серця. Сімейна Медицина, (3), 68–73. https://doi.org/10.30841/2307-5112.3.2019.178594
Номер
Розділ
Кардіологія
Біографії авторів

В. Ю. Жарінова, ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»

Жарінова Вікторія Юріївна,

кардіологічне відділення

Г. П. Войнаровська, ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»

Войнаровська Галина Петрівна

І. С. Шаповаленко, ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»

Шаповаленко Ірина Сергіївна

Л. О. Бодрецька, ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»

Бодрецька Лариса Анатоліївна

Ж. С. Бутинець, ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»

Бутинець Жанна Степанівна

В. О. Табакович-Вацеба, ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»

Табакович-Вацеба Вікторія Олександрівна

В. О. Кузнєцова, ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»

Кузнєцова Валентина Олексіївна

Посилання

Європейська база даних статистичної інформації «Здоров’я для всіх» [Електронний ресурс].

Ишемическая болезнь сердца: руководство / Г.В. Погосова, Ю.М. Поздняков, И.Е. Колтунов, О.Ю. Соколова; под ред. Р.Г. Оганова. – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2011. – 112 с.

Горбась І.М. Фактори ризику серцево-судинних захворювань: поширеність і контроль / І.М. Горбась // Здоров’я України. – 2007. – № 2. – С. 62–63.

Хвороби системи кровообігу як медико-соціальна і суспільно-політична проблема / за ред. Коваленка В.М., Корнацького В.М. – К., 2014. – 280 с.

Nakamura Y. «Combined cardiovascular risk factors and outcome: NIPPON Data 80, 1980–1994». Circulation Journal, 2006.

Бувальцев В.И. (2001) Дисфункция эндотелия как новая концепция профилактики и лечения сердечно-сосудистых заболеваний. / Международный мед. Журнал 3: 13-19.