Досягнення астма-контролю у пацієнтів з надмірною масою тіла або ожирінням в умовах Астма-школи
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Сьогодні у світі на бронхіальну астму (БА) хворіють близько 300 млн осіб, причому переважна більшість пацієнтів її не контролює. Офіціальна статистика в Україні відображає приблизно кожного 20-го хворого з БА. Одним з обтяжливих факторів у пацієнтів з БА є надмірна маса тіла або ожиріння.
Мета дослідження: покращання астма-контролю у пацієнтів з БА на тлі надмірної маси тіла або ожиріння в умовах навчання в Астма-школі.
Матеріали та методи. Були обстежені 45 пацієнтів, які мали за основний діагноз БА різного ступеня тяжкості. За дизайном дослідження усі пацієнти мали надмірну масу тіла або ожиріння. Пацієнтам основної групи додатково до базисної терапії проводили навчання в умовах Астма-школи, що включало теоретичні та практичні заняття.
Результати. Виявлена достовірна позитивна динаміка у показниках спірограми у всіх пацієнтів, але більш наочно з перебігом середньої важкості до та після навчання в умовах Астма-школи та позитивна динаміка у показниках швидкості форсованого видиху у пацієнтів з тяжким перебігом БА. Пацієнти основної групи та групи порівняння у 58–61% випадків дотримувалися призначеної терапії протягом 4–6 міс, після чого самостійно відміняли призначене лікування.
Заключення. На сьогодні лікар первинної ланки не має достатньо часу при контакті з пацієнтом для проведення необхідних освітніх заходів. Був відзначений кореляційний зв’язок між тяжкістю перебігу та ІМТ (ρ=1,00), тобто, чим тяжчий перебіг – тим більший ІМТ, а також між тяжкістю перебігу та кількістю балів АСТ-тесту (ρ=1,00). Після проведеного навчання була відзначена достовірна позитивна динаміка у показниках спірограми та покращення Астма-контролю у пацієнтів основної групи (р>0,05).##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторське право, а також надають журналу право першого опублікування оригінальних наукових статей на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, що дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства твору та першої публікації в цьому журналі.
Посилання
Юдина Л.В. Современное лечение бронхиальной астмы: акцент на патогенетическую терапию. «Новости медицины и фармации» 2007; 9 (213). Full text
Биличенко Т.Н. Эпидемиология бронхиальной астмы // Бронхиальная астма / Под ред. А.Г. Чучалина. – М., 1997; Агар, 1997. – Т. 1. – С. 400–423.
Приказ № 499 МЗ Украины от 28.10.03. PDF
Raukas E., Jannus-Pruljan L., Loit H.-M. et al. Prevalence of allergic rhinitis and bronchial asthma in Estonia // Eur. Respir. J. – 1998. – 12 (28). – 200s.
Пухлик Б.М. Алергологія в Україні: актуальні проблеми // Українська медична газета. – 2006. – № 7–8. – С. 24–25.
Sood A. et al. Lean mass predicts asthma better than fat mass among females. European Respiratory Journal. 2011; 1 (37): 65–71. https://www.doi.org/10.1183/09031936.00193709
Бронхиальная астма: лечение и контроль над заболеванием. «Новости медицины и фармации» Аллергология и пульмонология 2011; (366). Full text
NRAD, National Review of Asthma Deaths, национальный обзор летальных исходов, связанных с бронхиальной астмой; БАКД, β2-агонист короткого действия. Royal College of Physicians. Why Asthma Still Kills? The National Review of Asthma Deaths (NRAD) [online] 2014. Available from: https://www.rcplondon.ac.uk/projects/outputs/why-asthma-stillkills [Last accessed: December, 2016].
Global Strategy for Asthma Management and Prevention, Global Initiative for Asthma (GINA) 2017; available from: https://ginasthma.org/