Перспективи малоінвазивних методів анестезіологічного посібника при лапароскопічних баріатричних втручаннях у пацієнтів з морбідним ожирінням за принципами прискореної реабілітації

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

В. І. Черній
В. В. Євсєєва

Анотація

У науковій статті наведені клінічні приклади успішної реалізації програми з прискореного ведення післяопераційного періоду пацієнтів з морбідним ожирінням після проведення лапароскопічної поздовжньої резекції шлунка (ЛПРШ) із застосуванням комбінованої анестезії на тлі внутрішньовенного уведення пропофолу, інгаляційної низькопоточної анестезії севофлюраном, проведення періопераційної мультимодальной аналгезії.

Мета дослідження: оптимізувати методи загального знеболювання баріатричних хірургічних втручань у пацієнтів з морбідним ожирінням.

Матеріали та методи. У дослідженні взяли участь 26 пацієнтів з індексом маси тіла 36–45, яким була виконана ЛПРШ з використанням комбінованої інгаляційної низькопоточної анестезії севофлюраном і мультимодальної аналгезії. У всіх пацієнтів була реалізована концепція малоінвазивного інтраопераційного анестезіологічного моніторингу та програма прискореної післяопераційної реабілітації.

Результати. Динаміка величин центральної гемодинаміки свідчить про високу гемодинамічну стабільність на всіх етапах операції з тенденцією до нормалізації початково підвищеного артеріального тиску. Показники адекватності оксигенації і вентиляції (SpO2 і EtCO2) відповідали нормальним значенням і не відрізнялися від рівня стрес-норми. У всіх пацієнтів відновлення спонтанного дихання відбувалося у середньому через 8 хв після закінчення операції. Екстубацію здійснювали на операційному столі через 8±2 хв (р=0,05), проведення продовженої штучної вентиляції легенів не було потрібно. При цьому рівень післяопераційного болю на операційному столі ВАШ був мінімальним – 0–2 бали. У ранній післяопераційний період рівень болю за ВАШ у пацієнтів становив у середньому 3±2 бали (р=0,05), у наркотичних аналгетиках необхідності не виникало. Усі хворі були активізовані протягом першої доби після операції. Пацієнти були виписані на 2,9±0,25 добу після операції (р=0,05).

Заключення. Інгаляційна низькопоточна анестезія севофлюраном із застосуванням мультимодальної попереджувальної аналгезії при лапороскопічній поздовжній резекції шлунка у пацієнтів з морбідним ожирінням не вимагає проведення продовженої штучної вентиляції легень і є гідною альтернативою комбінованій епідуральній анестезії. Відмова від інвазивного моніторингу дозволяє здійснити ранню активізацію і реабілітацію пацієнтів, що значно скорочує термін перебування пацієнтів у стаціонарі.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Черній, В. І., & Євсєєва, В. В. (2017). Перспективи малоінвазивних методів анестезіологічного посібника при лапароскопічних баріатричних втручаннях у пацієнтів з морбідним ожирінням за принципами прискореної реабілітації. Сімейна Медицина, (2(70), 28–31. https://doi.org/10.30841/2307-5112.2(70).2017.114715
Розділ
Актуальні теми
Біографії авторів

В. І. Черній, ДНУ «Науково практичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС, м. Київ

Черний Владимир Ильич

В. В. Євсєєва, ДНУ «Науково практичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС, м. Київ

Евсеева Виктория Викторовна

Посилання

Аметов А.С. Ожирение – эпидемия XXI века / А.С. Аметов // Терапевт. арх. – 2002. – No 10. – С. 5–7.

Дедов И.И. Современные методы лечения ожирения / И.И. Дедов, Г.А. Мельниченко, Т.И. Романцова // Врач. – 2008 – No 8. – С. 5–8.

Ферранте М., Вейд Бонкор Т. Послеоперационная боль. Медицина, 1998.

Brodsky J., Lemmens H. Anesthetic management of the obese surgical patient // Cambridge, 2012; 137 p.

Douglas N., Polo O. Pathogenesis of obstructive sleep apnoea / hypopnoea syndrome // Lancet. 1994; 344: 653–655.

Brodsky J., Lemmens H. Regional anesthesia and obesity // Obes. Surg. 2007; 17: 1146–1149.

Brodsky J., Lemmens H. Anesthetic management of the obese surgical patient // Cambridge, 2012; 137 p.

Conor J. et al. Extended thromboprophylaxis reduces incidence of postoperative venous thromboembolism in laparoscopic bariatric surgery // Surg. Obes. Rel. Dis. 2010; 6: 322–325.

Criddle L. Rhabdomyolysis. Pathophy siology, recognition and management // Crit. Care Nurs. 2003; 23: 14–22.

Kehlet H. Fast track surgery the role of anaesthesiologist and perioperative pain management. Refresher course lectures //Munich. 2007; 153–155.

Stelfox H. et al. Hemodynamic monitoring in obese patients: the impact of body mass index on cardiac output and strock volume // Crit. Care Med. 2006; 34: 1243–1246.

Wulf H. Combined epidural with general anaesthesia vs. General anaesthesia alone in major abdominal surgery. XXYI annual ESRA congress. Valencia, Spain, September 12–15, 2007; 238–23.