Перспективи малоінвазивних методів анестезіологічного посібника при лапароскопічних баріатричних втручаннях у пацієнтів з морбідним ожирінням за принципами прискореної реабілітації
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
У науковій статті наведені клінічні приклади успішної реалізації програми з прискореного ведення післяопераційного періоду пацієнтів з морбідним ожирінням після проведення лапароскопічної поздовжньої резекції шлунка (ЛПРШ) із застосуванням комбінованої анестезії на тлі внутрішньовенного уведення пропофолу, інгаляційної низькопоточної анестезії севофлюраном, проведення періопераційної мультимодальной аналгезії.
Мета дослідження: оптимізувати методи загального знеболювання баріатричних хірургічних втручань у пацієнтів з морбідним ожирінням.
Матеріали та методи. У дослідженні взяли участь 26 пацієнтів з індексом маси тіла 36–45, яким була виконана ЛПРШ з використанням комбінованої інгаляційної низькопоточної анестезії севофлюраном і мультимодальної аналгезії. У всіх пацієнтів була реалізована концепція малоінвазивного інтраопераційного анестезіологічного моніторингу та програма прискореної післяопераційної реабілітації.
Результати. Динаміка величин центральної гемодинаміки свідчить про високу гемодинамічну стабільність на всіх етапах операції з тенденцією до нормалізації початково підвищеного артеріального тиску. Показники адекватності оксигенації і вентиляції (SpO2 і EtCO2) відповідали нормальним значенням і не відрізнялися від рівня стрес-норми. У всіх пацієнтів відновлення спонтанного дихання відбувалося у середньому через 8 хв після закінчення операції. Екстубацію здійснювали на операційному столі через 8±2 хв (р=0,05), проведення продовженої штучної вентиляції легенів не було потрібно. При цьому рівень післяопераційного болю на операційному столі ВАШ був мінімальним – 0–2 бали. У ранній післяопераційний період рівень болю за ВАШ у пацієнтів становив у середньому 3±2 бали (р=0,05), у наркотичних аналгетиках необхідності не виникало. Усі хворі були активізовані протягом першої доби після операції. Пацієнти були виписані на 2,9±0,25 добу після операції (р=0,05).
Заключення. Інгаляційна низькопоточна анестезія севофлюраном із застосуванням мультимодальної попереджувальної аналгезії при лапороскопічній поздовжній резекції шлунка у пацієнтів з морбідним ожирінням не вимагає проведення продовженої штучної вентиляції легень і є гідною альтернативою комбінованій епідуральній анестезії. Відмова від інвазивного моніторингу дозволяє здійснити ранню активізацію і реабілітацію пацієнтів, що значно скорочує термін перебування пацієнтів у стаціонарі.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторське право, а також надають журналу право першого опублікування оригінальних наукових статей на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, що дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства твору та першої публікації в цьому журналі.
Посилання
Аметов А.С. Ожирение – эпидемия XXI века / А.С. Аметов // Терапевт. арх. – 2002. – No 10. – С. 5–7.
Дедов И.И. Современные методы лечения ожирения / И.И. Дедов, Г.А. Мельниченко, Т.И. Романцова // Врач. – 2008 – No 8. – С. 5–8.
Ферранте М., Вейд Бонкор Т. Послеоперационная боль. Медицина, 1998.
Brodsky J., Lemmens H. Anesthetic management of the obese surgical patient // Cambridge, 2012; 137 p.
Douglas N., Polo O. Pathogenesis of obstructive sleep apnoea / hypopnoea syndrome // Lancet. 1994; 344: 653–655.
Brodsky J., Lemmens H. Regional anesthesia and obesity // Obes. Surg. 2007; 17: 1146–1149.
Brodsky J., Lemmens H. Anesthetic management of the obese surgical patient // Cambridge, 2012; 137 p.
Conor J. et al. Extended thromboprophylaxis reduces incidence of postoperative venous thromboembolism in laparoscopic bariatric surgery // Surg. Obes. Rel. Dis. 2010; 6: 322–325.
Criddle L. Rhabdomyolysis. Pathophy siology, recognition and management // Crit. Care Nurs. 2003; 23: 14–22.
Kehlet H. Fast track surgery the role of anaesthesiologist and perioperative pain management. Refresher course lectures //Munich. 2007; 153–155.
Stelfox H. et al. Hemodynamic monitoring in obese patients: the impact of body mass index on cardiac output and strock volume // Crit. Care Med. 2006; 34: 1243–1246.
Wulf H. Combined epidural with general anaesthesia vs. General anaesthesia alone in major abdominal surgery. XXYI annual ESRA congress. Valencia, Spain, September 12–15, 2007; 238–23.